Pojam stepena. Stepen čiji je izložilac prirodan broj
Kako ste se upoznali sa množenjem u drugom razredu? Množenje je uvedeno kao skraćeni zapis uzastopnog sabiranja jednog istog broja:
3·4 = 3 + 3 + 3 + 3
obim jednakostraničnog trougla: O = 3·a = a + a + a
Na sličan način je i stepenovanje skraćeni zapis množenja. Na početku školske godine smo uveli pojam kvadrata i znamo da x² označava x · x, međutim, ne moramo time da se ograničimo, da napravimo proizvod samo dva ista broja. Kako bismo, slično prethodnom, mogli kraće da zapišemo proizvode 2 · 2 · 2, (-3) · (-3) · (-3) · (-3) i ⅔ · ⅔ · ⅔ · ⅔ · ⅔ ? Navedene proizvode kraće možemo da zapišemo na sledeći način: kao i kod proizvoda dva ista broja, pišemo samo jednom broj koji se više puta množi sam sa sobom, a u njegovom gornjem desnom uglu pišemo broj koji označava koliko ima činilaca u tom proizvodu.
Tako je 2 · 2 · 2 = 2³, (-3) · (-3) · (-3) · (-3) = (-3)⁴ i ⅔ · ⅔ · ⅔ · ⅔ · ⅔ = (⅔)⁵.
Proizvod tri broja 2 nazivamo trećim stepenom broja 2, (-3)⁴ je četvrti stepen broja -3, a (⅔)⁵ je peti stepen broja ⅔.
Zapis 2³ čitamo "2 na treći (stepen)", zapis (-3)⁴ čitamo "-3 na četvrti (stepen)", a zapis (⅔)⁵ čitamo "⅔ na peti (stepen)".
Specijalno, izložilac 1 u stepenu a¹ najčešće ne pišemo. Prvi stepen nekog broja je sam taj broj, to jest a¹ = a. Dok je a⁰ = 1.
Kako ne stepenujemo samo pozitivne već i negativne brojeve, treba obratiti pažnju na predznak prilikom stepenovanja kao i na to da li imamo zagrade ili ne. Uradimo primer.
Primer Izračunaj:
Zaključak:
Comments
Post a Comment